Sağanak yağış Esenyurt’u vurdu

by objektifadmin
saganak-yagis-esenyurt’u-vurdu

İSTANBUL Milliyet – İstanbul’da önceki gece şimşeklerle başlayan sağanak yağış, kentte yaşayanlara zor anlar yaşattı. Şimşek verisi haritalarından, dakikada 65 şimşek çakmasının yaşandığı görüldü. Başakşehir, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü’nde etkili olan sağanak nedeniyle ev ve işyeri sular altında kaldı.

Yağmurdan en büyük hasarı Esenyurt gördü. Haramidere’nin taşmasıyla bodrum katlardaki evler su altında kaldı. Selden en çok zarar gören sokak ise iki yıl önce de selin vurduğu 1272. Sokak oldu. 1272. Sokak’ta iki yıl önce sel nedeniyle bir Suriyeli yaşamını yitirmişti.

Sokaktaki evlere dolan su insan boyunu aşarken, iki çocuğu ve eşiyle birlikte bodrum kattaki evinde uyuyan Önder Ocak, canlarını zor kurtardıklarını anlattı. Ocak, “Her şey 3 dakika içinde gerçekleşti. Derenin taştığını görünce çocukları alıp yukarı çıktım zaten hemen evi su bastı” dedi. Sarıyer’de ise yoğun yağış sonrası bir binanın istinat duvarı iki aracın üzerine çöktü. 44 daireli binanın çökme ihtimaline karşı 2 bina da zabıta ekipleri tarafından tahliye edilerek mühürlendi.

Ev ve iş yerleri zarar görenlere destek

Esenyurt’ta incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, evleri zarar görenlere 5, iş yerleri zarar görenlere ise 10 bin liralık nakit desteği verileceğini duyurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da evleri hasar görenlere 3 bin TL nakdi yardım yapılacağını duyurdu. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada Esenyurt’ta 134 konut, 15 iş yeri, 3 fabrika, 1 dernek binası ve 1 caminin zarar gördüğü bilgisi verildi.

Related Posts

Yorum ekle