‘23 Nisan’da yetişkinler gösteri yapsın’

by objektifadmin
‘23-nisan’da-yetiskinler-gosteri-yapsin’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – CİMER’e çocuklardan “Sınavlar tatilden önce yapılmasın”, “23 Nisan Çocuk Bayramı’nda yetişkinler gösteri yapsın”, “İsmimin karakterime uymadığını düşünüyorum, silinmesini istiyorum” gibi birbirinden ilginç istekler de geliyor.

‘Uzaya gitmek istiyorum’

İstanbul Küçükçekmece’den CİMER’e yazan bir çocuk ilk Türk uzay yolcusu olmak istediğini belirterek “Yaşım 13 ergenliğe girdim ben, uzaya gitmek istiyorum. Hani çocuğum diye belki benim yanıma birini gönderebilirsiniz ama yine de karar sizin” diyerek talebini dile getirdi.

Düzce Akçakoca’dan yazan bir başka çocuk ise Atatürk’ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklara eğlenmesi için verdiğine dikkat çekerek, bayram gösterilerinden şöyle şikâyette bulundu:

“23 Nisan’da çocuklar eğlenmek yerine şiirler ezberleyip, gösterilere 2-3 hafta çalışıp güneşin alnında bunu sergilemektedir. Neden çocuklar bayramda eğlenecekleri yere yorulup eve yorgun gidiyorlar. Çocukların oturup, yetişkinlerin yaptığı gösterileri izlemesi gerekir. Sizce de burada bir çelişki yok mudur?”

‘Rahat tatil yapamıyoruz’

Samsun İlkadım’dan bir çocuk da sınavların zamanının yanlış olduğunu savunarak “Sınavlar tatilden önce yapılmasın, tatilden sonra yapılsın, ailelerimiz hep e-okuldan kontrol ediyorlar ve bazı aileler çocuklarına kızıyor ve tatilimizi rahat bir şekilde yapamıyoruz, tatilden sonra yapılırsa hepimiz için daha iyi olur. Bir de sınavlarımız test olsun, klasikte zorlanıyoruz, testte en azından bildiklerimiz aklımıza geliyor, eleme yaparak sonuca ulaşabiliyoruz” diye yazdı.

Kayseri Melikgazi’den adının Ömer Faruk olduğunu söyleyen çocuk da “İsmimin karakterime uymadığını düşünüyorum ve bundan aşırı rahatsızım. Faruk isminin silinmesini istiyorum. Bana yol gösterir misiniz” talebini iletti.

‘Kaz işini büyütmek istiyor’

Isparta’nın bir köyünden CİMER’e ulaşan çocuk ise, “7 yaşındayım köyde yaşıyorum, hobi olarak kaz besliyorum, ama ben bu kaz işini daha da büyütmek istiyorum, bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?” diye sordu. İstanbul Esenler’den yazan çocuk da okuldaki ders saatlerinin uzunluğundan dert yanarak “Başakşehir Borsa İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyorum. Dersler 80 dakika ve bize tuvaletimizi tutmamızı söylüyorlar. 40 dakika iken tutabiliyorduk, şimdi 80 dakika oldu” dedi.

Related Posts

Yorum ekle