Selde hayatını kaybetti! Busenur’un ölümünde kahreden detay

by objektifadmin
selde-hayatini-kaybetti!-busenur’un-olumunde-kahreden-detay

Ankara’da dün etkili olağan sağanak sonucu meydana gelen sel, 21 yaşındaki Buse Nur Doğanay’ın bodrum katındaki evini bastı. Sel sularında genç kız boğularak yaşamını yitirdi.

Doğanay için bugün öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan Ahmet Efendi Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye Ankara Valisi Vasip Şahin, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Doğanay’ın ailesi ve yakınları katıldı. Genç kız, kılınan namazın ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.

ANNESİ ‘BENİ BIRAKIP GİDECEK MİSİN’ DİYE AĞLADI

Busenur Doğanay için Ahmet Efendi Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Ankara Valisi Vasip Şahin, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve çok sayıda kişikatıldı. Anne Figen Y.,kızının tabutu başında, “Beni bırakıp gidecek misin sen?” diyerek gözyaşı döktü. Acılı anneyi yakınları teskin etmeye çalıştı. Busenur Doğanay’ın babası Hüseyin Doğanay da cenazeye katılarak taziyeleri kabul etti. Busenur Doğanay’ın cenazesi, öğle vakti kılınannamazınardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

‘BOĞAZIMA KADAR SUYUN İÇİNDEYİM’

Yaşamını yitiren Busenur Doğanay’ın akrabası Fatih Soylu, genç kızın babasına ölüm haberini veremediklerini aktarmıştı. Fatih Soylu, “Bodrum katta oturdukları için aniden su basmış, birdenbire gövdesini aşacak seviyeye gelmiş. Annesini aramış ‘boğazıma kadar suyun içindeyim’ demiş, komşuların da yardım etmesine rağmen açamamışlar kapıyı. Babasına haber verdik ama babası şu anda yaşıyor diye biliyor, yolda çünkü. Antalya’da yaşıyor” dedi.

YOKUŞTAN BİNAYA GİREN SEL SULARINA KAPILMIŞ

Kızı ile birlikte yaşayan Figen Y.’nin,yaklaşık 2 ay önce evini satıp, Umut Apartmanı’ndan eksi 1’deki daireyi kiraladığı öğrenildi. Busenur Doğanay’ın, kuzeninin düğününe gitmek için annesiyle birlikte kuaföre gittiği; ancak düğmesi kopan elbisesini değiştirmek için eve geri döndüğü sırada sele yakalandığı ortaya çıktı. Busenur Doğanay’ın, yokuştan bir anda binaya giren sel sularında boğulduğu öğrenildi.

“SALONDAN MUTFAĞA SU GELDİ”

Yaşananları anlatan Buse Nur Doğanay’ın komşusu Filiz Ceylan, yağmurun hiçbir zaman bu seviyeye çıkmadığını söyleyerek, “Takip ediyordum. Her zaman oluyor ya bu yağmur yağdığında ama bu kadar bu seviyeye çıkmamıştı. Şuradan yağmuru takip ederek oturuyordum. Buradan su taştı, gördüm dedim ki ‘herhalde kapıdan içeri sızdırır’, ona da razıyım. Öyle düşünürken bir gümbürtü salondan çerçeveyi söküp indirdi. Salondan mutfağa su geldi. Kızım panik yaptı, 7 yaşında küçük kızım. Onu sakinleştirdim, ben de panik yaptım ama bir an önce dışarı çıkmak istedim” dedi.

“YARDIM EDİN DİYE BAĞIRIYORDU”

Buse Nur Doğanay’ın yardım çığlıklarını duyduğunu anlatan Ceylan, “Hemen dışarıya çıktım, kapıyı açmamla eşim aradı dedi ki, ‘Buse aşağıdaymış, Metin Bey’i gördüm aşağıda kız varmış dedim.’ Adamcağız hemen koştu kapıya, su yarım metreydi kapıda. Arkadan da buradan da su basınç yapınca kapı açılmadı. Yardım edin diye bağırıyordu. ‘Panik yapma’ demeye başladım. O an birden su seviyesi yükseldi. Biz de merdivenlerden nasıl çıktık anlamadık. Hepimiz suya battık. Biz bir numaranın mutfak camından dışarıya çıktık. Saçını yaptırmışlar, hepsi abiyeyle gelmişler. Askısı kopmuş, onu dikmek için eve gelmiş. Belki gelmese yaşanmayacak” dedi.

Doğanay ailesinin daireye 2 ay önce taşındıkları öğrenildi.

‘SU, DAĞLAR GİBİ GELDİ’

Ayşe Demirtaşda “Su dağlar gibi geldi üzerimize. Biz çantalarımızı alıp dışarı çıkmadan bina suyla doldu. Komşumuzun camları kırıldı sonra gelinimize mesaj geldi. Busenur’unteyzesi ‘Yeğenim orada kalmış ablakurtarın’ dedi. Biz hemen erkeklere seslendik. Kapıyı kırmaya çalıştılar; ama yapamadılar. 3-4 dakika içinde su insan boyuna ulaştı. Busenur içeriden’Ben buradayım, beni kurtarın’ diye bağırdı” dedi.

Öte yandan Busenur Doğanay’ın hayatını kaybettiği evin içiniDHA görüntüledi. Busenur’un mahsur kaldığı oda ve evin diğer bölümlerinin harabe hali, olayın boyutunu gözler önüne serdi. Su seviyesinin tavana kadar yükseldiği gözlendi.

AFAD’DAN ANKARA VE ÇEVRE İLLER İÇİN ‘KUVVETLİ YAĞIŞ’ UYARISI

Öte yandan AFAD’dan yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; bugün öğle saatlerinden itibaren, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri çevreleri ile Adana’nın ve Mersin’in kuzeyi, Bolu’nun ve Sivas’ın güney kesimlerinde kuvvetli yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun” ifadeleri yer aldı.

Ankara’da sağanak! Su basan binada 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Meteoroloji’den Ankara dahil 12 kent için sarı kodlu uyarı!

Related Posts

Yorum ekle