ANNE FRANK KİMDİR? ANNE FRANK KAÇ YAŞINDA, NEDEN ÖLDÜ? DOODLE OLAN ANNE FRANK HAYATI

by objektifadmin
anne-frank-kimdir?-anne-frank-kac-yasinda,-neden-oldu?-doodle-olan-anne-frank-hayati

Henüz 15 yaşında hayatını kaybeden Anne Frank, ölümünün ardından Nazi kamplarında kendisinin ve ailesinin yaşadıklarını kaleme aldığı günlüğü ile günümüzde de adından sıkça söz ettiriyor. Kızının ölümünün ardından hayatta olan ailenin tek üyesi baba Otto Frank, günlüğü yayımlattı. 1952’de The Diary of a Young Girl (Bir Genç Kızın Günlüğü) adıyla yayımlandı. İşte, Anne Frank hakkında…

ANNE FRANK KİMDİR?

Annelies Marie “Anne” Frank 12 Haziran 1929 tarihinde Frankfurt, Almanya’da dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı’nda 1942’den 1944’te kadar işgal altındaki Hollanda’daki hayatını yazdığı günlüğü daha sonra Anne Frank’in Hatıra Defteri adıyla basılmıştır. Frank bu sebeple Holokost’un en bilinen mağdurlarından biri olarak bilinir.

Naziler’in Almanya’yı kontrol altına almasıyla dört buçuk yaşındayken ailesiyle birlikte, hayatının çoğunu geçireceği Amsterdam’da yaşadı. Alman vatandaşı olarak doğdu, 1941’de vatandaşlığını kaybetti. Mayıs 1940’ta Almanların Hollanda işgaliyle Amsterdam’da kaldı. Temmuz 1942’de ailesiyle birlikte evdeki kütüphanenin arkasında gizli bir odaya saklandı. Bu zamandan Ağustos 1944’te ailenin Gestapo tarafından tutuklanmasına kadar geçen sürede, doğum günü hediyesi olan günlüğüne düzenli olarak yaşadıklarını yazdı. Aile tutuklanınca Nazi toplama kamplarına gönderildi. Ekim veya Kasım 1944’te ablası Margot ile Auschwitz’ten Bergen-Belsen toplama kampına gönderildiler. Birkaç ay sonra burada muhtemelen tifüsten yaşamlarını yitirdiler.

Kızıl Haç ölümlerini Mart olarak tespit etmiş ve resmi ölüm tarihi 31 Mart olarak belirlemişti ancak 2015’te Anne Frank’in Evi’nde yapılan araştırmalar Şubat’ta ölmüş olmalarının daha muhtemel olduğunu duyurmuştur.

Babası Otto Frank ailenin savaştan kurtulan tek üyesi olarak Amsterdam’a döndüğünde kızının günlüğünün sekreteri Miep Gies tarafından muhafaza edildiği öğrenir ve 1947’de günlüğü yayımlatır. Günlük 1952’de The Diary of a Young Girl (Bir Genç Kızın Günlüğü) adıyla İngilizceye çevrildi, günümüzde 70’in üzerinde farklı dilde yayımlanmıştır.

Related Posts

Yorum ekle