Bakan Soylu: HDP milletvekili polisimize yumruk attı

by objektifadmin
bakan-soylu:-hdp-milletvekili-polisimize-yumruk-atti

Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Terörist cenazesine de, terörist başı için yürümek isteyene de müsaade etmeyiz. Bugün, terörist başı, bebek katiliyle ilgili yürüyüş için Bursa Gemlik’e; içinde PKK’nın emir eri sözde milletvekilleri dahil birçok yerden gitmek isteyenlere hiçbir yerde elbette müsaade etmedik. Kadıköyden gitmek isteyip direnenler gözaltında… Polisimize yumruk atan terörist bozuntusunun ismi, HDP Milletvekili Saliha Aydemir. Gerekli suç duyurusu yapılıyor. Kılıçdaroğlu, müsebbibi sensin” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu paylaşımında ayrıca polise yumruk atıldığı anın görüntülerine yer verdi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Kadıköy’de terör örgütü lehine slogan atan grup hakkında yazılı açıklama yaptı. Valilik, 70 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada, “Kadıköy ilçemizde izinsiz toplu yürüyüş yapan ve aralarında HDP ve DBP milletvekillerinin de bulunduğu gruplara, eylemlerinin yasal olmadığı ihtar edilerek, gerekli uyarılarda bulunulmuştur” denildi.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, “Bugün HDP organizesinde Bursa’nın Gemlik ilçesinde düzenlenecek eyleme katılmak üzere Sancaktepe, Maltepe ve Kadıköy ilçelerimizden araç kaldırılacağı ve izinsiz yürüyüş yapılacağı bilgisi alınmıştır.

Kadıköy ilçemizde izinsiz toplu yürüyüş yapan ve aralarında HDP ve DBP milletvekillerinin de bulunduğu gruplara, eylemlerinin yasal olmadığı ihtar edilerek, gerekli uyarılarda bulunulmuştur. 2911 Sayılı Yasaya aykırılık teşkil eden eylemlerin durdurulmasına yönelik uyarıları dikkate almayan, görevli memurlara mukavemetle karşılık vererek, toplu yürüyüşte ısrar eden ve taşkınlık yapan gruplara müdahale edilerek 70 kişi gözaltına alınmıştır. Ayrıca grupları provoke ederek, görevli polis memuruna yumruklu saldırıda bulunan DBP Milletvekili Salihe Aydeniz hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

İZİNSİZ YÜRÜYÜŞ YAPANLAR HAKKINDA SORUŞTURMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Kadıköy’de düzenlenen izinsiz gösteriye katılanlar hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, 70 şüpheli yakalanırken, 25 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Polise yumruk attığı iddia edilen milletvekillerinin kimliklerimin ve eylemlerinin tespit edilmesi talimatı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada, “12 Haziran günü ilimizde, ‘Tecrit Siyasetine Karşı Özgürlüğü Savunmak İçin Gemlik’e Yürüyoruz’ sloganı ile başlayan izinsiz gösteriler kapsamında, uyarılara rağmen dağılmamakta ısrar eden gruba karşı başlatılan soruşturma kapsamında, 2911 sayılı yasaya muhalefet, görevli memura direnme ve terör örgütü propagandası yapma suçlarından 70 şüpheli yakalanmış olup 25 şüpheli hakkında gözaltı talimatı verilmiştir. Ayrıca polise yumruk atan ve izinsiz gösteriye katılan yasama dokunulmazlığı kapsamında bulunan milletvekillerinin kimliklerin ve eylemlerin tespit edilmesi talimatı verilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Related Posts

Yorum ekle