Darp edilerek silahlı tehdide maruz kalan doktor konuştu

by objektifadmin
darp-edilerek-silahli-tehdide-maruz-kalan-doktor-konustu

Dicle Üniversitesi Hastanesi acilinde görev yapan acil servis asistanı Dr. Ali Fırat, işlemleri tamamlanan ve sevk edilecek olan çocuk hastanın yakınları tarafından darp edildi. Doktorun boğazını sıkıp yumruklar savuran hasta yakınları, Dr. Ali Fırat Ülgüt’e silah çekti. Doktora doğrultulduğu esnada şarjörü yere düşen silah, hekimin meslektaşları tarafından saldırganın elinden alındı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

“ÖNCE MASAYA VURDU, SAKİNLEŞMEYİNCE SİLAH ÇEKTİ”

Dr. Ülgüt, hasta yakını tarafından önce masaya vurarak tehdit edildiğini ve ardından darp edilmesiyle araya girenler olunca silahın çekildiğini söyledi.

Ülgüt, “Dün gece saat 22.00 sıralarında tatsız bir olay yaşadık. Çocuk boğazında et parçası kalma şikayetiyle acil servise başvurdu. Gerekli tetkik ve takibi yapıldı. Tedavi aşamasında çocuk gastroenteroloji bölümü olmadığı için başka bir merkeze sevkini uygun gördük. Çocuk gastroenteroloji bölümü olan hastane ile görüştük. Hasta yakınları neden başka hastaneye gönderildiği gerekçesiyle elini masaya sertçe vurdu. Sakinleştirmeye çalıştık, fayda etmedi. Ondan sonra saldırı gerçekleşti. Araya güvenlik görevlileri ve sağlık çalışanları arkadaşlar girince bu kez silahına davrandı. Neyse ki engel oldular, daha kötüsünü yaşamadık; bunun için mutluyuz. Bizim hasta için içimiz rahat, gerekeni yaptık. Bu açıdan rahatız, geri kalanı bekleyip göreceğiz. Bu olay ne ilk ne de son olacak. Hasta yakınlarının cezalandırılmaları için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Biz kendi açımızdan gerekeni yaptık, hastayla ilgili problemimiz yok. Tamamen hasta yakınlarının sıkıntısı” dedi.

“SALDIRIYI KINIYORUM”

Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ, bu saldırıdan dolayı hasta yakınını kınadığını kaydetti. Akdağ, “Yapılmaması gereken sözlü ve fiziksel şiddetin hukuki ve sağlık boyutu ile ilgili Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımız çalışma yapmışlar. Umarım hukuki boyutta bunların sonuçlarını göreceğiz. Buradan bütün vatandaşlarıma sağlıkçılar olarak hizmet ve katkı sağlamaya çalışıyoruz, bu süreçte herkesin sağlıkçı arkadaşlarımıza yardımcı olmasını diliyoruz. Temennimiz bundan sonra sağlıkta şiddetin olmaması yönündedir” şeklinde konuştu.

Related Posts

Yorum ekle