Iğdır’da tapu görevlisi rüşvet parasıyla yakalandı

by objektifadmin
igdir’da-tapu-gorevlisi-rusvet-parasiyla-yakalandi

Iğdır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri 23 Mayıs’ta Karakoyunlu ilçe Tapu Müdürlüğü’nde tapu intikal işlemlerinde görevli S.Ş.’nin rüşvet istediği ihbarıyla harekete geçti.

Polis ekipleri, yapılan fiziki takip sonucu, S.Ş.’yi, tapu işlemlerini hızlandırmak için ismi açıklanmayan bir kişiden aldığı seri numaraları belirlenen 2 bin 400 TL ile suçüstü yakaladı.

Yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen S.Ş., tutuklanarak Iğdır S Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Kadıköy Belediyesi’ndeki rüşvet operasyonunda detaylar!

İÇİNDE 450 BİN LİRA OLAN ÇANTAYLA YAKALANDI

Geçtiğimiz ay ise Bilecik’in Söğüt ilçesinde 450 bin liralık rüşvet kameraya yakalanmıştı. Belediyenin gençlik merkezi yapmak için kamulaştırma davası açtığı 2 arazi için, 450 bin lira rüşvet istediği öne sürülen hazine avukatı Alptekin Y.’nin de aralarında bulunduğu 2’si kurum müdürü 6 şüpheliyle ilgili soruşturma tamamlandı. Alptekin Y.’nin önceden seri numaraları alınmış 450 bin lirayla yakalandığı anların operasyon görüntüleri ortaya çıkmıştı.

600 BİN RÜŞVET İSTEDİ, 450 BİNE ANLAŞTI

Söğüt Belediyesi, geçen şubat ayında Milli Emlak Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılan 6,5 dönümlük 2 araziye gençlik merkezi yapma amacıyla proje hazırlayıp, arazinin kamulaştırılması için dava açtı. Davaya hazine avukatı olarak atanan Alptekin Y., iddiaya göre, işlemlerin hızlandırılması ve kamulaştırma bedelinin düşük maliyetlerde çıkarılması için belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir’den 600 bin lira rüşvet istedi. Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever ve avukat İspir, Söğüt Cumhuriyet Başsavcılığı’na hazine avukatı hakkında suç duyurusunda bulundu. İhbar üzerine savcılık talimatıyla harekete geçen Bilecik Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, avukat Alptekin Y.’yi takibe aldı. Alptekin Y., belediye avukatı İspir ile yaptığı görüşmelerin ardından rüşvet olarak 450 bin lirada anlaştı.

Maltepe Belediyesi’ne rüşvet operasyonu

ŞİFRE TESLİMAT GELDİ

Belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir, Alptekin Y. ile edilen bir kafeteryada buluştu. İspir, daha önceden seri numaraları alınmış içinde 450 bin lira olan çantayı Alptekin Y.’nin oturduğu masadan altına koydu. İkilinin kısa süreli sohbetinin ardından belediye avukatının mekandan ayrılmasıyla jandarma ekipleri harekete geçti. Alptekin Y., içinde 450 bin lira olan çantayla yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan incelemelerin ardından avukat Alptekin Y.’nin paraları aldıktan sonra Söğüt Mal Müdürü Süleyman A.’yı arayıp, ‘Beni buradan aldır’ dediği, 3 dakika sonra ise Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü aynı zamanda bilirkişilik yapan Aytekin Y.’yi arayıp ‘teslimat geldi’ dediği de teknik takibe takıldı.

SAVCI OPERASYONU GENİŞLETTİ

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı, teknik takibe düşen görüşmelerin ardından operasyonu genişletti. Süleyman A. ve Aytekin Y. alınan ifadelerin ardından serbest bırakılırken, avukat Alptekin Y., geçen 17 Şubat’ta tutuklanırken, 16 Mart’ta ise tahliye oldu. Söğüt Cumhuriyet Savcılığı’nın detaylı araştırmalarının ardından avukat Alptekin Y.’nin, Bilecik Muhasebat Müdürlüğü adına banka hesap açtırdığı ve kendi hesaplarıyla birlikte yaklaşık 500 bin liralık haksız kazanç sağladığı belirlendi. Güveni kötü kullanma suçlamasıyla yeniden gözaltına alınan avukat Alptekin Y., 13 Nisan’da tutuklanırken, pişmanlık yasasından faydalanarak parayı kuruma iade etmesinin ardından 13 Mayıs’ta yeniden tahliye oldu.

6 KİŞİ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı, 6 şüpheliyle ilgili soruşturmasını tamamladı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede bilirkişiler Burhan K., Hasan B. ve Abdülmuhtalip K. hakkında ‘gerçeğe aykırı bilirkişi raporu düzenlemek’ suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi. Avukat Alptekin Y. ve Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü aynı zamanda bilirkişilik yapan Aytekin Y. hakkında ‘rüşvet almak ve suça iştirak’ iddiasıyla 4 yıldan 12 yıla, Söğüt Mal Müdürü Süleyman A. hakkında ‘rüşvet almak suçuna yardım’ iddiasıyla 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Aytekin Y. hakkında ayrıca ‘yargı görevi yapan bilirkişiyi etkilemeye teşebbüs’ suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapsi istendi.

Related Posts

Yorum ekle