Optik Karakter Tanıma (Ocr) Nedir? Ocr Ne İşe Yarar, Neden Gereklidir?

by objektifadmin
optik-karakter-tanima-(ocr)-nedir?-ocr-ne-ise-yarar,-neden-gereklidir?

Belgeleri düzenlemek, kategori haline getirmek ve taramak için teknoloji desteği almak gerekir. Optik Karakter Tanıma teknolojisi bu desteği sağlayan bir tür yeni nesil teknolojidir. Dijitalleşmesi amaçlanan belgeler ise bazı programlar yardımıyla oluşturulur.

Optik Karakter Tanıma (Ocr) Nedir?

İngilizce açılımı Optical Character Recognition olan Optik Karakter Tanıma, bazı belge türlerinin tarama vb. Araçlar yardımıyla bilgisayar üzerinde aranabilir veriler haline dönüştürülmesine denir. Bu belgeler PDF dosyaları da olabilir çekilmiş resim türleri de olabilir. OCR’nin temel amacı ise karmaşık veya değil bilgisayar ortamında verilerin ulaşılabilir hale getirilmesine dayanır.

Optik Karakter Tanıma (Ocr) Ne İşe Yarar?

OCR teknolojisi dosya üzerindeki harfleri düzenleyerek anlamlı veya anlamsız kelimeler oluşturur ve daha sonra da bu kelimeleri birer cümle yapısına dönüştürür. Veri haline dönüştürme işlemlerinde söz konusu olan analiz ise harflerin genel yapısını tanımlama üzerinedir. Bu teknoloji sayesinde dosyalara erişim sağlamak çok daha basittir.

Optik Karakter Tanıma Neden Gereklidir?

Optik Karakter Tanıma teknolojisi dijitale aktarılmak istenen metinlerin veriler halinde hazırlanması işlemidir. İş yükünü azaltan dolayısıyla zaman kazandıran bu teknoloji günümüzde pek çok şirketin benimsediği teknoloji çözümleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle de kişilere veya kurumlara zaman kazandırır, üretime katkı sağlar.

Related Posts

Yorum ekle