Yoklama kaçağı ve bakayalar bedelli askerlik yapabilir mi, ücreti ne kadar? BAKAYA NE DEMEK? Bakaya kalmak ve yoklama kaçağı nedir?

by objektifadmin
yoklama-kacagi-ve-bakayalar-bedelli-askerlik-yapabilir-mi,-ucreti-ne-kadar?-bakaya-ne-demek?-bakaya-kalmak-ve-yoklama-kacagi-nedir?

Bakaya ve yoklama kaçağı nedir, ne demek? Binlerce bakaya ve yoklama kaçağı durumundaki genci ilgilendiren haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Buna göre bedelli askerlikten faydalanma kapsamına bakaya ve yoklama kaçağı durumundakiler de giriyor. İşte, detaylar…

BAKAYA ASKERLİK NEDİR?

Sevke tabi olduğu halde sevkini yaptırmayanlar ile sevk edildiği birliğe katılmayanlar bakaya denir.

Sevkini yaptırdığı halde kendisine tanınan yol süresi dışında birliğine katılanlar geç iltihak bakayası, olarak kabul edilir.

YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR?

Milli Savunma Bakanlığı, tabi olduğu yoklama yılı içerisinde yoklamasını yaptırmayanlar yoklama kaçağı olarak adlandırıldığını belirtti.

BAKAYA- YOKLAMA KAÇAĞI BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, ”Bugün sayıları 550 bini bulan yoklanma kaçağı gençlerimize bir müjde vermek istiyorum. Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler.” dedi.

Buna göre Erdoğan, ”Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

2022 yılında bedelli askerlik fiyatı ise 56 bin 500 lira oldu.

Milli Uzay Programı başvuru sayfası: Türkiye Uzay Ajansı başvuru şartları neler?

Related Posts

Yorum ekle