Canan Kaftancıoğlu’na 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası

by objektifadmin
canan-kaftancioglu’na-4-yil-11-ay-20-gun-hapis-cezasi

Yargıtay, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı. Temyizde Kaftancıoğlu’nun aldığı 3 ceza onanırken 2 ceza ise bozuldu. Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından verilen cezaları onarken, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek’ suçlarından verilen cezaları ise bozdu.

Kaftancıoğlu’nun onanan ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün ile ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası onandı. Diğer onanan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ cezası ise 2 yıl 4 aydan 1 yıl 9 aya düşürülerek onandı. ‘Silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek’ suçunun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

3 CEZA ONANDI

CNN Türk muhabiri Serhat Dal da Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasıyla ilgili son bilgileri canlı yayında aktardı. Dal’ın değerlendirmeleri şöyle; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 5 ayrı suçtan hapis cezasına çarptırılmıştı. Neydi bu suçlar? “Terör örgütü propogandası yapmak”, “Kamu görevlisine hakaret”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aağılama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından Canan Kaftancıoğlu 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.Bu cezalara ilişkin Yargıtay 3. Ceza Dairesi temyiz incelemesini tamamladı, 3 cezayı onadı.İkisinin ise bozulmasına karar verdi.

Alıntı Metni
Alıntı Metni

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Yargıtay’ın bu onama kararı yerel mahkemeye gönderilecek. Yerel mahkeme bir kesinleşme kararı düzenleyecek ve bu kararı da infaz savcılığına gönderecek. İnfaz savcılığı da toplamda onanan hapis cezası doğrultusunda hesaplama yapacak ve yatarı varsa da Kaftancıoğlu hakkında yakalama kararı çıkaracak.

Related Posts

Yorum ekle