2022 Manisa bayram namazı saati; Manisa’da bayram namazı saat kaçta kılınacak?

by objektifadmin
2022-manisa-bayram-namazi-saati;-manisa’da-bayram-namazi-saat-kacta-kilinacak?

Bayram namazı vakitleri araştırma konusu olmaya devam ediyor. Mübarek Ramazan ayının son günü 1 Mayıs tarihinde eda edildi. 2 Mayıs Pazartesi sabahı yüz binlerce müslüman camilerde cemaat ile bayram namazını kılacak. Her ilin bayram namazı vakitler o ilin enlem ve boylam değerlerinin farklılık göstermesi nedeniyle değişebiliyor. Doğu’da yer alan illerde bayram namazları daha erken kılınırken batı bölgelerde yer alan illerde daha geç kılınabiliyor. Peki Manisa’da bayram namazı saat kaçta kılınacak?

MANİSA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Manisa’da bayram namazı saat 06:44’de kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR KAÇ REKAT?

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır. İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

BAYRAM NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Kendilerine cuma namazı farz olan kimselere, Ramazan ve Kurban Bayramı namazları vâcibdir. Cuma namazı için lâzım olan bütün şartlar, bayram namazları için de lâzımdır. Şu kadar var ki, bayram için hutbe sünnettir ve namazdan sonradır. Hutbe okunmasa da bayram namazı sahihtir. Fakat sünnet terkedilmiş olur.

Şâfiîlerce bayram namazları sünnet-i müekkededir. Bir görüşe göre de farz-ı kifâyedir. Ve İslâmî şeâirdendir. Cemaatle kılınması efdaldir. Yalnız başına hutbesiz de kılınabilir.

Bayram namazları ikişer rek’attır ve cemaatla cehrî olarak kılınır. Ezan ve kâmeti yoktur.

Related Posts

Yorum ekle