SON DAKİKA RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI HABERLERİ: Ukrayna’nın başkenti Kiev’de peş peşe patlama! Belediye başkanı konuştu

by objektifadmin
son-dakika-rusya-ukrayna-savasi-haberleri:-ukrayna’nin-baskenti-kiev’de-pes-pese-patlama!-belediye-baskani-konustu

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rus ordusu Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef aldı. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Klichko saldırıya ilişkin yaptığı açıklamasında, “Arkadaşlar düşman Kiev’e saldırdı. Sevchenko semtinde 2 patlama meydana geldi. Ekipler olay yerinde çalışıyor. Saldırıdan zarar görenlere ilişkin bilgiler güncelleniyor” ifadelerini kullandı.

6 KİŞİ YARALANDI

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko yaptığı açıklamada, “Ruslar Kırım’dan ateşlenen seyir füzesi ile Kiev’de sivil yerleşim alanını hedef aldı. Saldırı sonucunda yaralı sayısı 6’ya yükseldi. Füzenin bulunan motoru, incelemeler için uzmanlarımıza teslim edilecek” ifadelerini kullandı.

“HER GÜN BEDEL ÖDÜYORUZ”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak ise, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in başkent Kiev’i ziyareti esnasında füzeli saldırı gerçekleştirildi. Bu Rusya’ya karşı zafere ihtiyacımız olduğunu ve Ukrayna’nın yanında tüm dünyanın birleşmesi gerektiğini gösteriyor. Hızlı hareket edilmeli. Daha fazla silah ve yardım gerekli çünkü Ukrayna her gün demokrasinin ve özgürlüğün bedelini ödüyor. Bu savaşta kaybeden taraf olamayız” dedi.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Ordumuz Ukrayna’daki altı silah ve yakıt deposunu füze ile vurarak yok etti.”

ZELENSKİY’NİN DANIŞMANINDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Zelenski’nin danışmanlarından biri olan Ukrayna müzakere ekibinin başkanı Mykhailo Podolyak, BM Genel Sekreteri António Guterres’in resmi ziyareti sırasında Kiev şehir merkezindeki “füze saldırıları” hakkında Tweet attı. Podolyak Tweet’inde “Antonio Guterres’in resmi ziyareti sırasında Kiev şehir merkezine füze saldırısı düzenlendi. Bir gün önce Kremlin’de uzun bir masada oturuyordu ve bugün başının üstünde patlamalar var” ifadeleri yer aldı.

BM Genel Sekreteri António Guterres Rusya ziyaretinin ardından Ukrayna’ya gelerek Zelenskiy ile basının karşısına geçti.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “BM Genel Sekreteri Gutteres ve Bulgaristan Başbakanı Petkov başkentimizi ziyaret ettiğinde, Rusya Kiev’i seyir füzeleriyle vurdu. Rusya, bu iğrenç barbarlıkla Ukrayna’ya, Avrupa’ya ve dünyaya karşı tutumunu bir kez daha ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

“PATLAMA 20:20’DE GERÇEKLEŞTİ”

CNN Türk Muhaberi Mücahit Topçu olay yerinde yaşananları şöyle anlattı: Roketli saldırının yapıldığı ifade ediliyor. Uzun zamandan sonra yeniden patlama sesi Kiev’in merkezinde meydaha geldi. Oldukça büyük bir patlama yaşandı. Olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Hayat normal akışına dönmüştü. Marketler, oteller yeniden açılmıştı. Saldırı 20:20 civarında gerçekleşti. Roket mermisi sivil yerleşim yerlerine isabet etti. Patlama şehrin hemen hemen her noktasından görülebiliyordu. Ekipler çalışmalarına devam ediyorlar. Olay çok sıcak ve yeni.

Buça, Irpin ve Borodyanka’ya ziyaret

GUTERRES KİEV’DEYDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Podolyak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, saldırının BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kenti ziyareti sırasında yaşandığını belirtti. Podolyak, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde bir yerinin olmasını da sorguladı.

Tanklar hazır ancak mühimmat yok!
‘Sabrımızı sınamaya devam etmemenizi tavsiye ediyoruz’
ABD göstere göstere paylaştı
Ankara’da filmleri aratmayan takas

Related Posts

Yorum ekle