MACRON’UN EŞİ KİMDİR? Emmanuel Macron eşi Brigitte Macron kaç yaşında, nereli?

by objektifadmin
macron’un-esi-kimdir?-emmanuel-macron-esi-brigitte-macron-kac-yasinda,-nereli?

Brigitte Macron, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile evlidir. Çift, 2007 yılında nikah masasına oturmuştur. Macron üniversitede felsefe eğitimi almıştır. Eşi Brigitte, 1953 yılında Fransa Amiens’de doğdu. İşte, Brigitte Macron hayatı…

EMMANUEL MACRON KİMDİR?

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron adıyla 21 Aralık 1977 tarihinde Amiens’da dünyaya geldi. Annesi Françoise Macron doktor, babası Jean-Michel Macron Picardie Jules Verne Üniversitesi’nde nöroloji profesörüdür.

Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi’nde felsefe bölümünü bitirdi, filozof Paul Ricœur’un La Mémoire, l’histoire, l’oubli (Hafıza, Tarih, Unutuş) adlı kitabının 1999-2001 arasında hazırlanma sürecinde asistanı oldu. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nden 2011’de kamu işleri alanında lisansüstü eğitimi aldı. 2002-2004 yıllarında Ulusal İdare Okulu’nda (ENA) eğitim gördü. Eğitimi sırasında Fransa’nın Nijerya büyükelçiliğinde staj yaptı. 10 yıl Amiens konservatuvarında piyano eğitimi aldı ve üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

2004’te Fransa Ekonomi Bakanlığında maliye müfettişi olarak çalışmaya başladı. 2007’de Jacques Attali başkanlığındaki Fransa’nın ekonomik büyümesini güçlendirme amaçlı komisyonun yardımcı raportörü oldu. 2008’de Rothschild & Cie grubunda ticari bankacı olarak bir pozisyonda göreve başladı.

Yurttaşlar Hareketi’nde (MDC) siyasi hayatına başladı, 24 yaşında Sosyalist Parti’ye katıldı. 2007 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, dahil olduğu Gracques grubu Ségolène Royal ile François Bayrou’nun ittifak yapması çağrısında bulundu.

15 Mayıs 2012’de François Hollande’ın cumhurbaşkanı olmasıyla beraber cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcısı oldu ve 30 Ağustos 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Temmuz 2014’te bu görevden ayrıldı. 2. Manuel Valls Hükümeti’nde Ekonomi, Sanayi ve Dijital Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. 30 Ağustos 2016’da hükûmetten istifa etti. İstifasından sonra En Marche ! hareketini oluşturarak 2017 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koydu. İlk tur sonucunda Marine Le Pen ile ikinci tura kaldı ve 7 Mayıs 2017 tarihinde cumhurbaşkanı seçildi.

BRİGGİTTE MACRON KİMDİR?

Brigitte Macron, Fransa Amiens’da Brigitte Marie-Claude Trogneux adıyla 13 Nisan 1953 tarihinde dünyaya geldi. Onların altı çocuğunun en küçüğüdür.

22 Haziran 1974’te bankacı André Louis Auzière ile evlendi ve üç çocuğu oldu.

Brigitte Auzière, Amiens’de bir Cizvit lisesi olan La Providence’de Fransızca ve Latince’yi öğretti. Şimdiki eşi Emmanuel Macron da o lisedendi. Edebiyat derslerine girdi ve katıldığı tiyatro sınıfından sorumluydu.

Brigitte Macron, kocasının kampanyasında aktif bir rol oynamıştır. 2007 yılında Macron ile evlenmiştir.

Related Posts

Yorum ekle