Son dakika: 16 Nisan 2022 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar…

by objektifadmin
son-dakika:-16-nisan-2022-koronavirus-tablosu-ve-asi-haritasi-belli-oldu!-vakalar…

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ‘Günlük Kovid- 19 Tablosu’ verilerine göre; son 24 saatte yapılan 162 bin 253 testte 4 bin 86 vaka tespit edildi.Koronavirüs nedeniyle 19kişi hayatını kaybederken, 13 bin 561 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi. 18 yaş ve üzeri nüfusun aşılanması verilerinde 1’inci doz Türkiye ortalaması yüzde 93,13, 2’nci doz ortalaması yüzde 85,41 olarak belirlendi. Ayrıca1’inci dozda 57 milyon 804bin 320, 2’nci dozda 53 milyon 14 bin 310 ve 3’üncü dozda 27 milyon 710 bin 985 olmak üzere147milyon 329 bin 116 aşı uygulandı.

En az 2 doz aşı olan kişi sayısıen yüksek iller; Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak olurken, 2 doz aşı yapılan kişi sayısıen düşükiller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ oldu.

BAKAN KOCA’DAN PAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarıyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Serbest düşüş: Vaka sayısı 4.086” ifadelerini kullandı. Bakan Koca daha önce yaptığı paylaşımda,’“Nerde o eski Ramazanlar!” Ama en azından üç yıl öncekine çok yaklaştık.’demişti.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü:

BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ: AÇIK HAVADA MASKENİN ANLAMI KALMADI

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kapalı ortamların riskli olduğunu belirterek, “Açık havada maske kullanmanın artık bir anlamı kalmadı. Bunu söylemekte yarar var. Bunun dışında korumamız gereken riskli gruplar var” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgınıyla ilgili DHAya açıklamalarda bulundu. Kısıtlamaların artık söz konusu olmadığını belirten Özlü, Avrupa ülkelerine gidiyorum oradaki durumu da görüyorum. Yasaklar, kapatmalar, kısıtlamalar artık söz konusu değil. Hayat tümüyle normale dönmüş durumda. Ama bireysel tedbirler insanların duyarlılıklarına bağlı olarak devam ediyor. Ben de kendi adıma mümkün olduğu kadar kalabalık, iyi havalandırılmayan kapalı mekânlara, sosyal alanlara çok girmemeye çalışıyorum ya da girsem de hızlı bir şekilde oradan çıkmaya çalışıyorum. Böyle yerlerde maske mutlaka takıyorum. Bunlar bireysel olarak hepimizin bence dikkat etmesi gereken konular diye konuştu.

AĞIR SEYREDEBİLİYOR VE ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR

Kapalı ortamlarda aile içi toplanmaların halen güvenli olmadığını söyleyen Prof. Dr. Özlü, Açık havada maske kullanmanın artık bir anlamı kalmadı. Bunu söylemekte yarar var. Bunun dışında korumamız gereken riskli gruplar var. 65 yaş üzeri kronik hastalığı olanlar ya da yaşlı olmasa bile bağışıklığı baskılanmış bir hastalığı ya da bağışıklığı baskılayan bir tedavi almakta olanlar var. Bunları korumamız lazım. Çünkü bunlarda hala ağır seyredebiliyor ve ölümcül olabiliyor. O bakımdan bu kişilerin kendilerini olabildiğince bulaşmanın olabileceği kalabalık diğer insanlarla bir arada olacakları kapalı ortamlardan uzak tutmalarını, maskelerini kullanmalarını bizim de bu kişilerle karşılaşacağımızı biliyorsak çevremizde, yakınlarımızda varsa onlarla karşılaşmadan önce maskemizi takıyor olmamız ve kapalı ortamda birlikte yeme içmeden kaçınmamız onları korumak açısından önemli dedi.

Related Posts

Yorum ekle