Milli Eğitim Bakanı Özer, Katar’daki Türk okulunu ziyaret etti

by objektifadmin
milli-egitim-bakani-ozer,-katar’daki-turk-okulunu-ziyaret-etti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, resmi ziyaret çerçevesinde beraberindeki heyetle birlikte Katar’ın başkenti Doha’ya geldi. Özer, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Türk Okulunu ziyaret ederek, Türkiye’nin Doha Büyükelçiliğine ziyaretinin ardından Katar Türk Okuluna geçerek burada incelemelerde bulundu. Okulun faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi alan Özer, öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti. Doha’daki temaslarının amaçlarından birinin de Katar Türk Okulunun kapasitesinin değerlendirilmesi olduğunu belirten Özer, okulda ikili eğitimden tekli eğitime geçilmesi için çalışacaklarını belirtti. Öğretmenlerin anaokulu, müzik sınıfı ve etkinlik alanlarına ihtiyaçları bulunduğunu belirtmesi üzerine Bakan Özer, tüm ihtiyaçların karşılanması için yetkililere talimat verdi.

“2022 yılında biz 3 bin tane yeni anaokulu”

Türkiye’de 6 Ağustos 2021 tarihine kadar devlet okullarına bağlı anaokulu sayısının 2 bin 782 olduğunu aktaran Özer, “2022 yılında biz 3 bin tane yeni anaokulu, 40 bin tane yeni ana sınıfı yapmak üzere yola çıktık, Emine Erdoğan’ın himayesinde başlattığımız projenin ilk etabını 100 anaokulu için İstanbul’da başlattık. İstanbul’da 147 tane devlet anaokulu var. Yani seçenek yok. 5 ayda 112 yeni anaokulu, 8 bin 145 ana sınıfını hizmete aldık, 264 anaokulunun ihalesini yaptık, 2 bin 500 üzerinde anaokulunu yatırım programına dahil ettik” dedi.

MEB’in parasal değil sadece arsa ile ilgili sıkıntıları olduğuna işaret eden Bakan Özer, “Anadolu coğrafyasının her noktasına vatandaşlarımızın çocuklarının erişilebilirliği ile ilgili her türlü yatırımı yapacağız. Allah’ın izniyle 2022 sonunda okul öncesi eğitimde 5 yaşta yüzde 100’e, 4 yaşta yüzde 35’ten yüzde 70’e, 3 yaşta yüzde 14’ten yüzde 50’ye çıkaracağız” dedi.

Bakan Özer, öğretmenlerin mesleki gelişim çalışmalarına ilişkin taleplerine ilişkin ise, “Bakanlığımızın yürüttüğünü okul bazlı mesleki gelişim çalışmalarına artık yurt dışında bulunan Türk okullarındaki öğretmenlerimizi de dâhil edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÖZER, KATAR’DA ÖĞRETMENLER VE TÜRK VATANDAŞLARI İLE İFTAR YAPTI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Katar’da görevli öğretmen ve Türk vatandaşlarla iftar yaptı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, resmi ziyaret çerçevesinde Katar’ın başkenti Doha’da temaslarına devam ediyor. Bakan Özer, eşi Nebahat Özer ve beraberindeki heyetle Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. İftarda Katar’da görevli öğretmen ve bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Özer, dost ve kardeş ülke Katar’ı ziyaret etmekten ve iftarda bir arada bulunmaktan son derece memnuniyet duyduğunu belirterek vatandaşların ramazanını kutladı.
Katar’daki Türk vatandaşlarının Türkiye’nin temsilcisi olduğuna işaret eden Bakan Özer, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi, tarihsel ve kültürel mirasının karşılıklı olarak paylaşılması, kültürler arası etkileşimin artması için yaptıkları katkılar dolayısıyla vatandaşlara teşekkür etti. Bakan Özer, eğitim alanındaki iş birliklerinin artırılması için Katar’da önemli temaslarda bulunduklarını ifade ederek, Türkiye’nin son 20 yılda çok hızlı bir dönüşüm yaşadığını, eğitimden sanayiye ve kültüre kadar birçok alanda önemli adımların atıldığını kaydetti.

Türkiye’nin dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen dimdik ayakta olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Bakan Özer, “Birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye’nin çok daha güçlü hale gelmesi için sizler de burada çalışmaya devam edeceğinize inanıyorum” dedi.

Türk Okulunu ziyaret ettiğini ve oradaki öğretmenlerle bir araya geldiğini anımsatan Özer, “Kendileriyle gurur duyuyorum, burada büyük fedakarlıklarla çalışıyorlar. Öğretmenlerimizle Türk Okulumuzda daha iyi nasıl hizmet verilir, bunları müşahede ettik. Bu okulumuzda 9 derslikle Türk vatandaşlarına iyi eğitim vermeye imkan yok. Bu 9 derslik sayısını, 36’ya çıkaracağız. Anaokulu yok. İnşallah onu da yapacağız. Okul öncesi eğitim bizim çok önem verdiğimiz alanlardan biri. Onun için hem anaokulu kuracağız hem de buradaki ikili eğitimi ortadan kaldıracağız. Döner dönmez kaynakları göndereceğiz ve okulumuzu mevcudun 3 katına çıkaracağız. Buradaki öğretmenlerimizin dil eğitiminden mesleki gelişimlerine kadar her türlü ihtiyaçlarında yanlarında olacağız. Bakanlık olarak buna gücümüz var, inşallah önümüzdeki hafta itibarıyla bunları hayata geçirmek için gerekli adımları atacağız” dedi.

Related Posts

Yorum ekle